V případě tria vedeného Jaredem Leto jsou očekávání na místě: poslední deska Thirty Seconds To Mars z roku 2009 s názvem This Is War byla nejen komerčně velmi úspěšná, ale pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.
„Čtyři roky od poslední desky, velmi slibné ohlasy na nový singl, výborná kondice a věhlas kapely, která se chce dle všeho stát hvězdou letošní festivalové sezony v Evropě – co více si přát?,“ říká na adresu Thirty Seconds To Mars Michal Thomes, ředitel Rock for People. Chuť tohoto festivalu, který se ve Festivalparku v Hradci Králové uskuteční mezi 2. až 5. červencem, ovšem roste s jídlem: a proto lze fanoušky navnadit i na vystoupení dubstepových či rockstepových MODESTEP. Této britské čtveřici, která před několika dny omámila narvaný pražský klub Roxy, se podařilo neodolatelně spojit dva do značné míry opačné póly současné hudby - rock a elektroniku. Podobně, jako kdysi The Prodigy nebo Pendulum.
Rock for People na nadcházejícím 19. ročníku nabídne kombinaci prověřených jmen a nových talentů doporučených evropskými showcasovými přehlídkami. Dosud byly potvrzeny kapely Queens of the Stone Age (US), The Parov Stelar Band (AT), Billy Talent (CA), Gogol Bordello (US), Klaxons (UK), Papa Roach (US) či A Day To Remember (US). Pozor! V prodeji jsou už poslední stovky vstupenek v ceně 1 400 Kč (po registraci za 1 300 Kč). Poté cena stoupne na 1 550, respektive 1 450 korun. Více informací na www.rockforpeople.cz a google.com/+RockForPeople.
THIRTY SECONDS TO MARS
Jedna z nejzajímavějších a nejpopulárnějších kapel z rockově úrodné Kalifornie vznikla původně jako rodinný projekt bratří Letových v roce 1998. Jared Leto, frontman skupiny, zpívá a hraje na kytaru, prošel několika uměleckými školami a popularitu sbírá i coby hollywoodský herec. Jeho starší bratr Shannon, bubeník kapely, se na filmovém plátně objevuje čas od času také a rovněž se věnuje fotografii. Třetím členem Marsů je původem bosenský Chorvat Tomislav Miličević, kytarista, varhaník a houslista.
Kapela má za sebou tři alba, přičemž poslední z nich This Is War považuje za zcela přelomové. Vznikalo ve velmi pohnutém období jejích osobních i profesních peripetií. Jared Leto vzpomíná: “Zabralo to dva roky, došli jsme do pekla a zpátky. V jednom momentě jsem měl pocit, že je to náš konec, ale nakonec z toho všeho vzešla užitečná zkušenost změny. Není to moc o vývoji, je to prostě revoluce. Něco jako příchod nového věku.”
Kapela se spojila při přípravě alba s jedněmi z nejlepších producentů současnosti Floodem (U2, Nine Inch Nails, Depeche Mode, SmashingPumpkins) a Stevem Lillywhitem (U2, The Rolling Stones, Peter Gabriel). Jared vysvětluje: “Flood má karmickou schopnost pracovat s kapelami a lidmi, kteří jsou uprostřed období intenzivních změn svého kreativního života. Věděli jsme, že chceme něco jiného, nového a neočekávaného. A Flood byl ideální průvodce na téhle cestě.”
Za výjimečný prvek alba lze považovat i unikátní spoluúčast tisícovek členů fanouškovské komunity zvané Echelon. Ti se na nahrávce podíleli jednak živě na jednom z koncertů a hlavně také prostřednictvím takzvaného Digitálního Summitu, který v srpnu 2009 umožnil fanouškům z celého světa včetně Iránu stát se spolutvůrci alba přes nahrávky zaslané po internetu prostřednictvím TwidVid. Kapela si této spolupráce velmi cenila a doposud ji považuje za integrální součást alba a jeden z jeho určujících elementů. Nejen proto se stala nahrávka This Is War komerčně velmi úspěšnou a pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.
Mezi headlinery letošního RfP se tak řadí kapela, jež prodala již přes 3,5 milionů kusů alb, jejíž videa posbírala řadu ocenění (MTV Video Music Award, Fuse Award, Kerrang! Award) a kterým Youtube napočítalo již přes 100 milionů zhlédnutí. K více než pěti stovkám koncertů (namátkou z největších festivalů Lollapalooza v USA, Pinkpop v Holandsku, Download v UK, Rock am Ring v Německu či japonský Summer Sonic) tak přibude letos i možnost pro české fandy, zažít její unikátní show na hradeckém letišti.
www.thirtysecondstomars.thisisthehive.net
www.facebook.com/thirtysecondstomars
https://twitter.com/30Secondstomars
www.youtube.com/30secondstomars
MODESTEP
Tahle čtyřčlenná parta z Londýna vznikla teprve v roce 2010, ale napřáhnuto má výtečně – to dokázala i skvělá atmosféra v přeplněném pražském klubu Roxy před pár dny při jejich první návštěvě Prahy. To jen potvrdilo šťastnou volbu teamu RfP, který měl tento kvartet v hledáčku už vloni…
Průlom pro Modestep nastal po festivalu Download v roce 2011. “Měli jsme dost nahnáno…,” vypraví nyní již pobaveně kapela. “Dělali jsme před vystoupením interview a řekli nám: ‘Připravte se na to, že pokud nejste rockeři, vymetou vás na Downloadu z pódia plechovkama.’ My jsme si zase říkali: Tak, naše první velká show, no výborně, co se tady do pytle semele, to neskončí dobře…’” Naštěstí se kapela bála zbytečně. Namísto vrhačů plechovek se v kotli zmítaly tisíce odvázaných mosherů a desítky lidí se v nadšeném deliriu vrhaly z pódia zpět do davu – svatyně rocku přijala tyhle elektronikou načichlé týpky za své.
Kam nakonec Modestep zamíří, ještě není úplně jisté. Ale je jasné, že jejich ochota postavit se proti konvenčním stylovým představám se jím vyplatila od prvního okamžiku, kdy začali s muzikou v bytě na severu Londýna. Jejich kariéra začala online, videa mají na 45 milionů zhlédnutí na YouTube – což potvrzuje, že kapela má již teď, v době kdy vydává první album Evolution Theory, neskutečně velkou fanouškovskou základnu. A experti dodávají, že Modestep dokázali nyní spojit dva do značné míry opačné póly současné hudby, rock a electro podobně jako The Prodigy nebo Pendulum.
A je čerstvě prokázáno, že si bude rozumět i s českými fandy: kapela byla z přijetí v plném Roxy nadšena a označila v sociálních médiích pražské auditorium za favorita v soutěži o nejlepší publikum turné. Nadšené reakce českých fandů to potvrzují a tak doufáme, že i v Hradci se potvrdí slova jednoho z pražských návštěvníků koncertu Modestep na Instagramu: “Nepopsatelná atmosféra! Něco mezi nebem a zemí!“
Připravila: mia/ RfP
Poslední komentáře