Zpět

Nahrává v Londýně, natáčí v Berlíně a rozjíždí to v Česku. VR/Nobody chystají debutovou deskuHodně lidí se k hudbě dostane přes vynucené hraní v „ZUŠce“ a rodičům pak děkuje, že je nutili cvičit. Jakub Strach aka DJ Nobodylisten ale děkuje rodičům za to, že mu otec na začátku 21. století nakoupil v Německu techniku, která se tou dobou v Česku nedala sehnat, že mu jeho matka vozila z New Yorku ještě horké nové desky a že kromě občsných domácích bojů oba tolerovali, že si do školy chodí hlavně sednout k mixování muziky. To mu bylo 14 let. Po 6 letech vlastní produkce, dýdžejingu a dalších aktivit teď s projektem VR/NOBODY vydává první vlastní desku a nakukuje mezi špičky české elektronické scény. A nebojí se je kritizovat.

Podívejte se na první klip VR/Nobody Fuck Everybody Else

Možná jste Nobodyho mixy poslouchali v pražských klubech, když vám bylo dvakrát tolik, co jemu. Při tom Jakub Strach už v té době věděl, že hudba je jeho život, profese i koníček. „Celé dny jsem poslouchal desky, co mi máma vozila jako letuška z poliček Virgin Records na Times Square, skládal na počítači všude, kde se dalo sedět, a díky dědovi jazzmanovi jsem se chodil dva roky dívat do pankráckého studia pod ruce zvukařům,“ pustil se Jakub do hudby ještě před svou plnoletostí.

Po dvou letech mu nechali zdejší zvukaři udělat klíče a k pultům ho pustili i samotného. V tu chvíli začala dráha českého DJ a producenta, který pod přezdívkou NobodyListen už šest let produkuje progresivní elektronickou hudbu, kterou se vymezuje vůči české, podle svých slov bojácné hudební scéně. „Jsou zde lidi, kteří mají nápady, nedrží ale spolu, třeba jako slovenská parta, a bojí se přijít s čímkoli novým,“ říká Jakub, který sice pořád patří k nejmladším, zato ale nejvýraznějším jménům české elektroniky.

Na elektronice mě baví, že umožňuje fusion veškeré kvalitní muziky,“ vysvětluje Strach, proč dal přednost právě tomuto stylu. Rozmanitost hudebních možností je i důvodem, proč se teď Strach kromě hraní po klubech a vlastní elektronické produkci s příměsí RnB i hip hopu naplno věnuje duu VR/NOBODY. Se zpěvákem Václavem Roučkem našli vlastní a originální styl v downtempu a alternativním indie. Čtrnácti trackovou desku Yes vydají 17. května, postupně odkrývají i 3 videoklipy k songům Fuck Everybody Else, Goodbye a Dance The Sadness Out, který už několik měsíců obsazuje přední příčky v hitparádách.

Splněný sen čeká venku

Fanoušci, kteří mě znají hlavně jako DJ a producenta, možná nebudou rozumět našemu stylu s Václavem, ale věřím, že se to dá všechno propojit,“ říká Jakub. Jeho největší ambice ale míří do zahraničí a je mu jedno kam. „Mým největším snem, ať už s VR/NOBODY nebo s mými sólovými věcmi, je dostat se ven, za hranice. To je mimo jiné i důvod, proč jsou naše texty v angličtině a proč jsme album nahrávali v Londýně.“  Proto kromě neustálého sledování i oslovování zahraničních webů teď Jakub zvažuje, že i přes svou rozjetou kariéru odjede studovat hudební produkci a marketing do Londýna a vyjde tak úspěchu naproti.

Neříkám, že tady v ČR nemám kam se posunout, jak se zlepšovat a poučovat se ze svých chyb. Vidím ale, jak se česká scéna pořád bojí objevovat nové přístupy. Je tu hodně šikovných muzikantů, ale nevkládají do svojí práce žádnou přidanou hodnotu, která by z nich dělala něco speciálního,“ hodnotí scénu Jakub, „Já se snažím nejen sledovat a do svých mixů zařazovat světové novinky, ale důraz kladu sám i s Václavem taky na styl, na zajímavé vizualizace při koncertech, na komunikaci na sítích. U fanoušků to funguje, u lidí z branže ale ne,“ dodává s tím, že má často problém protlačit skladbu do rádií, i když sbírá skvělé ohlasy u jeho širokého publika.

NobodyListen

Jakub Strach pod přezdívkou NobodyListen už šest let vystupuje po celé ČR, má za sebou spolupráci a i turné se jmény jako je Vladimir 518, Delik, Rytmus nebo Orion. Předskakoval známým světovým jménům, jako jsou Nero nebo Busta Rhymes, podílí se i na produkci filmové nebo divadelní hudby a skrz pražský label Life is Porno se dostal i k reklamní tvorbě. V roce 2014 byl vybrán mezi 14  českých a slovenských producentů, s kterými se zúčastnil prestižní Red Bull Music Academy Bass Camp v Bratislavě. Je taky členem Jäger Vibes týmu a vystupuje tak jako DJ na jejich akcích. Kromě hudby zkouší i navrhovat oblečení, je ambasadorem několika módních značek a od května bude mít vlastní pořad na Rádiu Spin, kde nyní působí jako moderátor pořadu 4/7 SHOW ještě se dvěma kolegy. 

Poslední komentáře