Zpět

Rozhovor s Diarmaidem O Mearym, který vystoupí na Techno beatechK chystané akci Techno Beaty 23: On 2 Stages, která proběhe 19.4. v COVER PLACE jsme vyzpovídali všechny 3 zahraniční headlinery. Teď vám přínášíme odpovědi druhého z nich a to Diarmaida O Meary. Pěkné čtení.

 

 Ahoj, na začátek rozhovoru se nám prosím tak letmo představ?Věk, kde žiješ, číslo bot, oblíbená barva, oblíbený drink, film….

 

Ahoj, jmenuji se Diarmaid (očividně), pořád tak nějak dvacátník. Většinu mého života jsem strávil v Irsku a pak také na pár dalších místech. Během posledních tří let je jediná moje práce hudba. Techno, abych byl přesný. Hraji, produkuji pro nespočet labelů, pořádám klubové noci a vlastním label Gobsmacked, který mi zajišťuje dost peněz na mé alkoholové a cigaretové návyky a mojí závislost na elektronické hudbě. Kromě hudby nemám na nic moc jiného čas, ale když o víkendech nehraji tak jsem obvykle v nějakém baru, mluvím nesmysly do ranních hodin nebo plánuji nějakou podivnou aktivitu.

 

 

Kde v současnosti žiješ?Popiš nám trochu to město. Oblíbené kluby, restaurace, místa. Co je speciálního na tom městě a kdyby si měl vybrat jedno místo, které určitě navštívit, které by to bylo?

 

Bydlím v jednom malém městě zvaném Berlín, což je docela prijemné rezidenční místo. Veze se na takové  té uvolněné  a liberální vlně smíchané s německým smyslem pro pořádek. Zajimavé a osobité je zde take tempo života, které stojí za vyzkoušení. Oblíbených klubů mám v Berlíně spousty, nicméně Tresor, Berghain, Subland, Kator, Holzig atd. jsou definitivně na začátku mého seznamu míst, kam se rád vracím a kam rád chodím pravidelně. Pokud jsi zde na návštěvě, před zkoumáním naší masivní elektronické scény, zajdi k Sovětským pomníkům v Treptowském parku. Je to kus opravdu tvrdé a inspirativní historie.

 

 

Když do restaurace, co si obvykle dáváš?Je něco speciálního ve vašem regionu?

 

Jím takřka všechno, objednám si cokoliv, na co mám momentálně chuť. Ačkoliv od té doby, co jsem se přestěhoval do Berlína, jsem si nesmírně oblíbil Shawarmu. Převážně kvůli tomu, že oblast, kde žiji,  je doslova pokrytá arabskými fastfoody. Přesto mi ale opravdu chybí typické irské jídlo.

 

 

Co víš o České Republice?Co tě napadne jako první, když uslyšíš slovo Praha?

 

Prahu jsem navštívil pouze jednou a musím říct, že je to jedno z nejkrásnějších měst, které jsem měl to potěšení vidět. I lidé jsou jedni z nejmilejších co jsem měl možnost poznat. Přirozeně se tedy těším, až si ji zase prohlédnu, tentokrat však z undergroundového úhlu. 

 

 

Tak osobní medailonek máme za sebou, teď se dostaneme k hudbě. Co tě vedlo k tomu, abys začal experimentovat s hudbou?Jak dlouho to děláš a co považuješ zatím za svůj nevětší hudební úspěch?Myslíš, že v současnosti musí být dj současně producentem?Nebo výborný DJ bez produkce nemá šanci?

 

Už jako dítě mě rodina vždy tlačila, abych se věnoval hudebním nástrojům. Nejdřív přišlo na řadu piáno, kytara, bubny, pak gramce, produkce, která vedla k obrovskému zvýšení možností k vytváření vlastního zvuku. Před sedmi lety jsem začal hrát na gramce a pořádat akce s přáteli ve městě Waterford v Irsku a tam to také vše začlo s bookingem, hraním atd. Jednou jsme se rozhodli, ze chceme založit nahrávací label společne s naši klubovou nocí a docela brzy se zrodil náš label Gobsmacked, který se  během posledních pěti let stává velice úspěšný. Teď lítám a jezdím hrát mimo německo skoro každý víkend,  vydávám tracky na labelech po celém světě skoro každých čtrnáct dní. Jinak jestli má DJ bez produkce šanci? Nemyslím si, že je to nezbytně nutné ale zcela určitě je to klíč aby “klubový dj” protlačil ten svůj zvuk. Stejně tak vybudování nějaké slavné radiové show nebo něčeho podobného může být neméně důležité. Současně se podílet a mít vliv na propagaci a marketing tvého specifického zvuku a jména.

 

 

Je někdo, z producentského hlediska, kdo tě v poslední době zaujal?nemusí jít zrovna o techno?Prostě hudba, které tě v poslední době chytla za srdce. A naopak co tě v poslední době na scéně vytočilo?

 

Je zde příliš mnoho lidí, kteří mě inspirovali, inspirují a třeba pomohli vytvořit scénu. Včetně obou kluků, kteří jsou na stejném lineupu pro hraní v Praze(pozn. Michael Schwarz a GabeeN). Existuje příliš mnoho lidí, kteří jsou tak přátelský a vstřícný, vášnivý a velmi talentovaný, kteří chtějí pouze tvořit hudbu a dělat lidi šťastnými, což je úžasné. Ale také je až přespříliš lidí, kteří chtějí celou tudle atmosféru poškodit, ať už vědomě či nevědomě. Špatní pořadatelé, lidé, kteří chtějí jen slávu, špatný producenti, kteří si prostě chtějí koupit cestu na scénu. Lidé, kteří online jen nadávají, že nedostávají hraní, kteří se pokouší anonymně přes web urážet, napadat apod. Je to občas docela tvrdý, ale je lepší to obecně ignorovat a starat se sám o sebe.

 

 

Proč zrovna techno?Proč né house, dnb či v poslední době oblíbený dubstep?:-)

 

Techno a elektronická hudba je to, co cítím. House, DnB, Dubstep nekolují v mých žilách stejným způsobem. Dělám to, co cítím a hraji to, co dělám nejlépe a nejraději. Co se týče djingu, tak používám při hraní tři gramofony, což podle mě dává technu jeho pravý smysl a já to považuji za velmi zábavné. Ta zábava a intenzita se pak promítá do nálady na tanečním parketu a to je pro mě velice důležité. Protože jen tak stát před mixem, pomalu míchat jednu skladbu za druhou, mě kurev*** nudí.  Ta nuda se pak přenáší na parket a lidí to cítí.

Jinak připravuji a produkuji i tak trochu jiné formy elektronické hudby pod jiným jménem, která bude více uvolněná. Je to hudební a melodická variace Techna. V průběhu příštích 18 měsíců chystám toto živé klubové vystoupení, pokud vše půjde tak jak má.

 

 

Dokážeš sám sebe ještě ve studiu překvapit?

 

Skoro pokaždé J. Ale inspirace většinou přijde s novými zkušenostmi třeba z nových technologií nebo zařízení/software, který mi umožní nové postupy při tvoření nového zvuku. Ono se možná zdá, že tvorba je nějaké kouzlo, ale bohužel tomu tak není. Když se inspirace nedostaví,  tak nemám náladu a zájem cokoliv tvořit. Obzvlášť nikdy nekončící řetězec požadavků na remixy, kterých je opravdu hodně. Zjistil jsem, že když je dost času a spousta inspirace z několika předchozích měsíců hektického cestování za hraním, pak mám velkou potřebu pro tvorbu, většinou toho mám hodně v hlavě a výsledek pak může být opravdu překvapivý.

 

 

Jaký je tvůj největší zlozvyk? Něco, za co by si sám sobě dal občas po hubě?

 

Trávím příliš mnoho času čtením o ekonomice a politice. Nicméně bez jakéhokoliv náznaku udělat pro věc to, jak to cítím a vidím já. Jsem takový ten křeslo aktivista.

 

 

Co tě dokáže nejvíc rozesmát a naopak co, nebo kdo tě dokáže nejvíc naštvat?

 

Mám opravdu rád černý humor a co mě nejvíc štve? Nejvíc mě dokáží znechutit hloupí lidé.

 

 

Máš rád adrenalin?Pokud ano, v jakém smyslu?Třeba ukradl si někdy něco?Nebo zažil jsi nějaký pořádný adrenalinový zážitek?

 

Každý má rád adrenalin, pro mě je oblíbený způsob, jak ho do krve dostat Djing. Ale třeba jsem nikdy neskočil z letadla, takže jsem si jistý, že to bude další pořádná porce adrenalinu, co mě čeká. Jinak jsem nikdy nic neukradl, nic co by bylo výrazně cenné J

 

 

Sleduješ aktivně nějaký sport?

 

Rugby.

 

 

Kdybys měl jedno jediné přání, co by to bylo?

 

Prolítnout se vesmírem.

 

 

Hraješ na akci, kde vystoupí další 2 zahraniční umělci Michael Schwarz a GabeeN. Co by jsi nám o nich a jejich produkci mohl říci?Znáte se osobně?

 

Oba již vydali své sklady na mém labelu Gobsmacked Records, tudíž se mi jejich produkce musí líbit. Opravdu se těším, až dáme pár piv. Bude to zábava.

 

 

Závěrem dáme jen pár jednoduchých otázek.

Pivo nebo víno?

Whiskey

 

Bílá nebo černá?

Černá

 

Teplo nebo zima?

Zima

 

Den nebo noc?

Den

 

USA nebo Čína?

EU

 

Měsíc nebo slunce?

Slunce

 

Android nebo IOS?

Android

 

Chrome, Opera nebo Explorer?

Chrome

 

 

Redtube nebo Xhamster?

Ha ha ha, co to je? J

 

Díky za odpovědi, uvidíme se 19.4.

Taky děkuji, moc se těším.

 

Diarmaid O Meara vystoupí ve své české premiéře na akci TECHNO BEATY 23: On 2 stages 19.4.2013 v COVER PLACE - Praha, kde ho doplní německý Michael Schwarz a maďarský GabeeN.

 Připravila: mia/ Techno beaty

 

 

Poslední komentáře